عنوان : گشت های تحقیقاتی ارزیابی ذخایر ماهیان خاویاری در آبهای زیر 10 متر دریای خزر در حال انجام است
کد خبر : ۱۰۲۵۳۲
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۰/۱۲ 
ساعت : ۱۴:۵۶:۴۰

امتیاز :  ۱/۰۰ |  مجموع :  ۱

در حال حاضر وضعیت ماهیان خاویاری در دریای خزر بسیار نگران کننده است و متأسفانه بر اساس نتايج تحقيقات علمي و بر اساس آخرین طبقه ‏بندی IUCN, 2009 ، به دلیل کاهش بسیار شدید ذخایر ماهیان خاویاری دریای خزر، هر پنج گونه  فیل ماهی، تاس ماهی ایرانی، تاس ماهی روسی، شیپ و ازون‏ برون در گروه  به شدت در خطر انقراض( Critical Endangered ) قرار گرفته اند.

بر اساس آخرین تصمیمات اتخاذ شده در ابتدا  از سال 2010 صید تجاری ماهیان خاویاری به مدت 5 سال توسط کشورهای حاشیه دریای خزر تعطیل اعلام شد و در سه سال اخیر نیز با تمدید دو ساله و یک ساله مواجه گردید. از جمله وظایف سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و مؤسسات حوزه شیلاتی وابسته به آن، تحقیق و بررسی پیرامون حیات گونه های مختلف ( اعم از جانوری و گیاهی) در اکوسیستم های آبی و نیز  بررسی میزان ذخایر، تعیین زمان و مکان مناسب رهاسازی بچه ماهیان، صید و بهره برداری اصولی، مسئولانه و منطقی از آن با رویکرد توسعه پایدار می باشد. در این راستا، مؤسسه تحقیقات بین المللی تاس ماهیان دریای خزر بر اساس مصوبات کمیسیون منابع زنده دریای خزر و الزامات گذاشته شده از طرف كنوانسيون نظارت بر تجارت گونه هاي گياهي و جانوري در خطر انقراض (CITES) از سال 1381 تا سال 1391 ، 23 گشت دریایی ارزیابی ذخایر ماهیان خاویاری را بصورت ملی در آب های ایرانی دریای خزر و مشترک با سایر کشورهای دریای خزر در حوضه های شمالی، میانی و جنوبی دریای خزر به انجام رسانیده است. متأسفانه از سال 1391 به بعد به علت عدم وجود کشتی تحقیقاتی و اعتبارات لازم برای انجام گشت های تحقیقاتی در اعماق زیر 10 متر و بالای 10 متر ، اطلاعی از وضعیت ذخایر ماهیان خاویاری در سواحل ایرانی دریای خزر در دسترس نبوده است.

این مؤسسه در راستای مصوبات کمیسیون عالی مدیریت بهره برداری ذخایر آبزیان ( آبهای شمالی ) در بخش ماهیان خاویاری سال 1397 و نیز بر اساس مصوبات کمیسیون منابع زنده دریای خزر اقدام به تصویب و اجرای طرح ارزيابي ذخاير، ساختار ژنتیکی جمعیت و شرایط زیست محیطی ماهیان خاویاری در سواحل ایرانی دریای خزر طی سالهای 1399 1397نمود.

این طرح با استفاده از شناور مروارید 2 در آب های زیر10متر از آستارا در مرز غربی ایران تا منطقه گمیشان در مرز شرقی سواحل ایرانی دریای خزر و در اعماق بالای 10 متر با استفاده از کشتی گیلان انجام می شود.

اولین گشت تحقیقاتی در این طرح در آب های زیر 10 متر از تاریخ 1/10/1397 آغاز گردید. در این منطقه 35 ایستگاه ترال کشی و نمونه برداری طرح ریزی شده است.

اهداف طرح به شرح زیر می باشد :

برآورد فراوانی مطلق و زی توده گونه هاي مختلف ماهيان خاوياري در آب های ایرانی دریای خزر 

تعيين فراواني نسبي ماهيان به تفكيك مناطق مختلف در آبهای ایرانی دریای خزر 

اندازه گيري عوامل فيزيكي و شيميايي آب شامل دماي آب، pH ، اكسيژن محلول ، شفافيت آب، مواد مغذي(P, N, Si) ، كلروفيل a و شوري در فصول و اعماق مختلف در آب های ایرانی دریای خزر 

شناسایی، تنوع و پراکنش فیتوپلانکتون ها در فصول و اعماق مختلف آب های ایرانی دریای خزر

شناسایی، تنوع و پراکنش زئوپلانکتون ها در فصول و اعماق مختلف در آب های ایرانی دریای خزر

شناسایی، تنوع ، فراوانی و زی توده جمعیت موجودات بنتیک در فصول و اعماق مختلف در سواحل ایرانی دریای خزر

تعیین نوع ، ترکیب و فراوانی غذایی تاس ماهيان در فصول و اعماق مختلف در سواحل ایرانی دریای خزر

تعيين ساختارهاي ژنتیکی ماهیان خاویاری در آبهای ایرانی دریای خزر

تعیین وضعیت فيزيولوژيك ماهيان خاوياري در فصول و اعماق مختلف در آب های ایرانی دریای خزر

بر اساس پیش بینی های انجام شده هر 4 ایستگاه در یک روز نمونه برداری خواهد شد و در صورت مساعد بودن شرایط جوی پیش بینی می شود که تا 11 دی ماه در استان گیلان ، تا 16 دی ماه در استان مازندران و تا 23 دی ماه عملیات ترال کشی در استان گلستان به طول بینجامد.

در عملیات ترال کشی، یک عدد بچه تاس ماهی ایرانی با طول 18 سانتی متر و وزن 25 گرم در ایستگاه نوشهر در تاریخ 11/10/1397 در مجموعه ماهیان صید شده شناسایی گردید.

روابط عمومی  و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات بین المللی تاس ماهیان دریای خزر

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0