• ساعت : ۱۴:۵۶:۴۰
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۱۰/۱۲ 
گشت های تحقیقاتی ارزیابی ذخایر ماهیان خاویاری در آبهای زیر 10 متر دریای خزر در حال انجام است

در حال حاضر وضعیت ماهیان خاویاری در دریای خزر بسیار نگران کننده است و متأسفانه بر اساس نتايج تحقيقات علمي و بر اساس آخرین طبقه ‏بندی IUCN, 2009 ، به دلیل کاهش بسیار شدید ذخایر ماهیان خاویاری دریای خزر، هر پنج گونه  فیل ماهی، تاس ماهی ایرانی، تاس ماهی روسی، شیپ و ازون‏ برون در گروه  به شدت در خطر انقراض( Critical Endangered ) قرار گرفته اند.

بر اساس آخرین تصمیمات اتخاذ شده در ابتدا  از سال 2010 صید تجاری ماهیان خاویاری به مدت 5 سال توسط کشورهای حاشیه دریای خزر تعطیل اعلام شد و در سه سال اخیر نیز با تمدید دو ساله و یک ساله مواجه گردید. از جمله وظایف سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و مؤسسات حوزه شیلاتی وابسته به آن، تحقیق و بررسی پیرامون حیات گونه های مختلف ( اعم از جانوری و گیاهی) در اکوسیستم های آبی و نیز  بررسی میزان ذخایر، تعیین زمان و مکان مناسب رهاسازی بچه ماهیان، صید و بهره برداری اصولی، مسئولانه و منطقی از آن با رویکرد توسعه پایدار می باشد. در این راستا، مؤسسه تحقیقات بین المللی تاس ماهیان دریای خزر بر اساس مصوبات کمیسیون منابع زنده دریای خزر و الزامات گذاشته شده از طرف كنوانسيون نظارت بر تجارت گونه هاي گياهي و جانوري در خطر انقراض (CITES) از سال 1381 تا سال 1391 ، 23 گشت دریایی ارزیابی ذخایر ماهیان خاویاری را بصورت ملی در آب های ایرانی دریای خزر و مشترک با سایر کشورهای دریای خزر در حوضه های شمالی، میانی و جنوبی دریای خزر به انجام رسانیده است. متأسفانه از سال 1391 به بعد به علت عدم وجود کشتی تحقیقاتی و اعتبارات لازم برای انجام گشت های تحقیقاتی در اعماق زیر 10 متر و بالای 10 متر ، اطلاعی از وضعیت ذخایر ماهیان خاویاری در سواحل ایرانی دریای خزر در دسترس نبوده است.

این مؤسسه در راستای مصوبات کمیسیون عالی مدیریت بهره برداری ذخایر آبزیان ( آبهای شمالی ) در بخش ماهیان خاویاری سال 1397 و نیز بر اساس مصوبات کمیسیون منابع زنده دریای خزر اقدام به تصویب و اجرای طرح ارزيابي ذخاير، ساختار ژنتیکی جمعیت و شرایط زیست محیطی ماهیان خاویاری در سواحل ایرانی دریای خزر طی سالهای 1399 1397نمود.

این طرح با استفاده از شناور مروارید 2 در آب های زیر10متر از آستارا در مرز غربی ایران تا منطقه گمیشان در مرز شرقی سواحل ایرانی دریای خزر و در اعماق بالای 10 متر با استفاده از کشتی گیلان انجام می شود.

اولین گشت تحقیقاتی در این طرح در آب های زیر 10 متر از تاریخ 1/10/1397 آغاز گردید. در این منطقه 35 ایستگاه ترال کشی و نمونه برداری طرح ریزی شده است.

اهداف طرح به شرح زیر می باشد :

برآورد فراوانی مطلق و زی توده گونه هاي مختلف ماهيان خاوياري در آب های ایرانی دریای خزر 

تعيين فراواني نسبي ماهيان به تفكيك مناطق مختلف در آبهای ایرانی دریای خزر 

اندازه گيري عوامل فيزيكي و شيميايي آب شامل دماي آب، pH ، اكسيژن محلول ، شفافيت آب، مواد مغذي(P, N, Si) ، كلروفيل a و شوري در فصول و اعماق مختلف در آب های ایرانی دریای خزر 

شناسایی، تنوع و پراکنش فیتوپلانکتون ها در فصول و اعماق مختلف آب های ایرانی دریای خزر

شناسایی، تنوع و پراکنش زئوپلانکتون ها در فصول و اعماق مختلف در آب های ایرانی دریای خزر

شناسایی، تنوع ، فراوانی و زی توده جمعیت موجودات بنتیک در فصول و اعماق مختلف در سواحل ایرانی دریای خزر

تعیین نوع ، ترکیب و فراوانی غذایی تاس ماهيان در فصول و اعماق مختلف در سواحل ایرانی دریای خزر

تعيين ساختارهاي ژنتیکی ماهیان خاویاری در آبهای ایرانی دریای خزر

تعیین وضعیت فيزيولوژيك ماهيان خاوياري در فصول و اعماق مختلف در آب های ایرانی دریای خزر

بر اساس پیش بینی های انجام شده هر 4 ایستگاه در یک روز نمونه برداری خواهد شد و در صورت مساعد بودن شرایط جوی پیش بینی می شود که تا 11 دی ماه در استان گیلان ، تا 16 دی ماه در استان مازندران و تا 23 دی ماه عملیات ترال کشی در استان گلستان به طول بینجامد.

در عملیات ترال کشی، یک عدد بچه تاس ماهی ایرانی با طول 18 سانتی متر و وزن 25 گرم در ایستگاه نوشهر در تاریخ 11/10/1397 در مجموعه ماهیان صید شده شناسایی گردید.

روابط عمومی  و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات بین المللی تاس ماهیان دریای خزر

 

امتیاز :  ۱/۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0