دوشنبه, 11 اسفند 1399

موسسه تحقیقات بین المللی تاس ماهیان دریای خزر

  • ساعت : ۱۳:۲۱:۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ 
روابط عمومی مؤسسه تاس ماهیان گزارش داد:
عملیات انجماد اسپرم فیل ماهیان پرورشی در بانك ژن ماهیان خاویاری مؤسسه تاس ماهیان انجام شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل  مؤسسه تحقیقات بین المللی تاس ماهیان دریای خزر، روز یک شنبه 20 بهمن 1398 و همزمان با ایام بزرگداشت  چهل و یکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب از چند مولد نر فیل ماهی پرورشی موجود در موسسه بین المللی تاسماهیان دریای خزر، مواد تناسلی(اسپرم) گرفته شد و میزان غلظت و درصد تحرک اسپرم گرفته شده توسط کارشناسان بخش آبزی پروری سنجش شده و در تلقیح تخمک فیل ماهی های آماده تکثیر بکار گرفته شد. ضمنا به جهت مناسب بودن درصد تحرک اسپرم مولدین، مقداری از اسپرم اضافی با کمک بافرها و محلول های ویژه ذخیره سازی و انجماد اسپرم،  توسط کارشناسان بخش های ژنتیک و بیوتکنولوژی و فیزیولوژی و بیوشیمی مؤسسه آماده سازی و در نیتروژن مایع  ذخیره سازی شد تا به عنوان بانک اسپرم ذخیره در تحقیقات آینده و نیز تلقیح تاسماهیان در زمان نبود مولد نر مورد استفاده واقع شود.

شایان ذکر است در حاشیه برگزاری مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب و دهه مبارک فجر حجت الاسلام والمسلمین حق شناس نماینده محترم ولی فقیه در مراکز و مؤسسات تحقیقاتی زیرمجموعه سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و جحت الاسلام والمسلمین حاجتی امام جماعت مؤسسه به همراه دکتر شناور سرپرست مؤسسه ضمن حضور در آزمایشگاه انجماد اسپرم در ساختمان بانک ژن ماهیان خاویاری و بخش آبزی پروری مؤسسه گوشه ای از عملیات فوق  را مورد بازدید قرارداده  و کارشناسان بخش توضیحاتی در خصوص نحوه نگهداری اسپرم انواع گونه های متفاوت تاسماهیان دریای خزر و کاربرد آن در بارورسازی مواد تناسلی مولدین ماده تاسماهیان و تحقیقات جدید بخش در خصوص استفاده از مواد نگهدارنده متفاوت، برای نگهداری اسپرم  و تکثیر تاس ماهیان ارائه نمودند.

گفتنی است تکنولوژی انجماد اسپرم به جهت کاربردهای فراوان آن در صنعت آبزی پروری و تنوع زیستی از اهمیت بالایی برخوردار است . از مزایای به کارگیری تکنیک انجماد اسپرم می توان به مواردی نظیررفع مشکل عـدم هـم زمـانی رسـیدگی تخمـک و اسـپرم در هیبریـدگیری گونه هایی که تکثیر هم زمان ندارند، امکان استفاده از اسپرم نـر ماهیـان تغییـر جنـسیت یافتـه ، کـم بـودن جمعیـت مـاهی نـر ، تبادلات بین المللی اسپرماتوزا .... اشاره نمود. انجماد بلند مدت تکنیکی است که بواسطه ی آن می توان سلول های زنده ، بافت ها ، اندام ها ، رویان، لارو و ... را در دمای خیلی پایین (معمولا در  منهای ۱۹۶ در جه سانتیگراد ) برای یک دوره ی زمانی نامشخص ، نگهداری نمود. همچنین از این تکنیک برای نگهداری و ایجاد بانک اسپرم به منظور تکثیر مصنوعی در آبزیان  پرورشی نظیر گونه های ارزشمند و در حال انقراض خاویاری استفاده می شود.

 روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات بین المللی تاس ماهیان دریای خزر

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها