شنبه, 9 مرداد 1400

مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور- انستیتو تحقیقات بین المللی ماهیان خاویاری

  • ساعت : ۱۲:۵۲:۳۵
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۴/۲۹ 
به مناسبت گرامیداشت هفته ی عفاف و حجاب
كارگاه آموزشی با رویكرد: شیوه ها و راهكارهای انتقال، آموزش و پذیرش عفاف و حجاب در انستیتو تحقیقات بین المللی ماهیان خاویاری برگزار شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل انستیتو تحقیقات بین المللی ماهیان خاویاری، به مناسبت گرامیداشت هفته ی عفاف و حجاب روز شنبه مورخ 26 تیر1400، ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی، کارگاه آموزشی با رویکرد: شیوه ها و راهکارهای انتقال، آموزش و پذیرش عفاف و حجاب توسط فرزندان از طریق والدین، با حضور معاون برنامه ریزی و پشتیبانی، رئیس اداره حراست و جمعی از بانوان شاغل  در انستیتو در سالن آمفی تاتر برگزار شد.

در این مراسم بعد از تلاوت قرآن مجید، حجت الاسلام والمسلمین رضا حاجتی طی سخنانی  پوشش و حجاب را معرف شخصیت و عفت زن مؤمن دانستند و با اشاره به آیه شریفه قرآن کریم خاطر نشان کردند: زنان مؤمن برای این که مورد آزار افراد ناپاک قرار نگیرند، به گونه‌ای خود را بپوشانند که زمینه‌ای برای بی‌حرمتی به آنها فراهم نگردد.

ایشان همچنین با اشاره به آیه30 سوره ی مبارک نور قرآن کریم: "قل للمؤمنین یغضّوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم ذلک ازکی لهم ان الله خبیر بما یصنعون" تاکید کردند برای ایجاد فرهنگ حجاب و پوشش مناسب در جامعه، باید ابتدا پایه‌های اعتقادی و بینش افراد را نسبت به این موضوع، محکم کنیم و این، یعنی نهادینه‌سازی باورهای درست و فرهنگ‌سازی دقیق. بنابراین، تهدید و اجبار، هیچ گاه به عنوان اولین راهکار، اثربخش نخواهد بود. حجت الاسلام حاجتی با بیان آیه 31 از سوره مبارک نور: "و قل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن ّ و یحفظن فروجهن و لا یبدین زینتهن ّ…" به ضرورت حجاب زن پرداخته و فرمودند: آيه ي فوق به صراحت به كيفيّت و شكل حجاب اشاره، فرموده است و رعايت آن را بر زنان امري لازم و واجب شمرده  است، عفت زنان نيز منحصردر رعايت حدود حجابي است كه خداوند براي آن ها تعيين فرموده است.

ایشان افزودند مراد از حجاب اسلامی، پوشش و حریم قایل شدن در معاشرت زنان با مردان نامحرم، در خلال رفتارهای مختلف آنها، نظیر نحوه ی پوشش، نگاه، سخن گفتن و ... است. بنابراین، حجاب و پوشش زن، به منزله ی یک حاجب و مانع در مقابل افراد نامحرمی است که قصد نفوذ و تصرف در حریم ناموس دیگران را دارند.

در ادامه مراسم آقای مهندس علیپور معاون برنامه ریزی و پشتیبانی محترم اداری، مالی و پشتیبانی ، ضمن قدردانی از بانوان شاغل در انستیتو به جهت رعایت حجاب و اخلاق اسلامی تصریح نمودند موضوعات فرهنگی در زمینه حجاب و عفاف نیاز به توجه و فرهنگ سازی مستمر و مداوم دارد و فقط مختص بانوان نبوده ، آقایان نیز ملزم به رعایت آن می باشند.

در پایان این مراسم از بانوان شاغل در انستیتو که در طول سال با وجود شرایط مختلف جوی ، حجاب و عفاف را بنحو احسن رعایت می کنند و موجب فرهنگ سازی این امر خطیر می شوند قدردانی به عمل آمد.

روابط عمومی و امور بین الملل انستیتو تحقیقات بین المللی ماهیان خاویاری

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها